Terapia kręgosłupa

Obecnie przewlekłe dolegliwości odcinaka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa stanowią duży problem i dotykają ludzi coraz młodszych. Szczególnie wpływa na to siedzący tryb życia i pracy przed komputerem. Ogromną grupę stanowią również sportowcy, których dolegliwości związane są z przeciążeniami, jakimi są na co dzień poddawani podczas treningów i zawodów.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą być związane z uciskiem elementów krążka międzykręgowego na struktury nerwowe, zapaleniem samego dysku, układem kostno – więzadłowym lub mięśniowym w obrębie segmentów kręgosłupa. Kluczem do sukcesu terapeutycznego w postaci zniesienia dolegliwości bólowych jest postawienie prawidłowej diagnozy.

Statystycznie najwięcej diagnoz, z jakimi przychodzi mi się spotkać w pracy zawodowej to tzw. rwa kulszowa. Jednak po wnikliwym badaniu często objawy są rozbieżne z postawioną wcześniej tezą. Wynika to głównie z ograniczonej ilości czasu, jaki lekarz ma na badanie i przedstawienie swojej opinii. Dlatego bardzo ważna jest ścisła współpraca pomiędzy lekarzem a fizjoterapeutą.

Niestety dolegliwości bólowych kręgosłupa nie da się wyleczyć na jednej sesji terapeutycznej. Mitem również jest „nastawianie” kręgów. Swoją terapię opieram na doniesieniach naukowych, zbadanych i potwierdzonych przez specjalistów najwyższej klasy. W przypadku dolegliwości związanych z kręgosłupem skuteczne okazuję się poniższe postępowanie:

  • terapia manualna – mobilizacje i manipulacje w obrębie segmentów kręgosłupa
  • terapia tkanek miękkich – w postaci masażu funkcyjnego, neuromobilizacji i terapii punktów spustowych
  • suche igłowanie – szczególnie skuteczne w przypadku dolegliwości pochodzenia mięśniowego.
  • trening nerwowo – mięśniowy – oparty na kształtowaniu świadomości prawidłowego napięcia i ustawienia kręgosłupa.
  • trening wzmacniający – za prawidłowe ustawienie kręgosłupa szczególnie odpowiedzialne są mięśnie brzucha, których wzmocnienie jest niezbędne w powrocie do zdrowia
  • autoterapia – nawiązanie współpracy to jedynie połowa sukcesu. Autoterapia w postaci kilku prostych ćwiczeń pozwala na utrwalenie efektów terapii i przyspiesza powrót do zdrowia.
Koszt jednorazowej terapii kręgosłupa to 100 zł
Pakiet 10 terapii – 900 zł (90zł jedna)